موسیقی درمانی

اهمیت موسیقی اصلاح ی در پزشکی

در مطالب قبل در رابطه با موسیقی تاثیرات آن بر روی آدم و همچنین مصرف از موسیقی در پزشکی حرف کردیم. در این مطلب قصد داریم برای شما به طور کامل آهنگ اصلاح ی اهمیت آن در پزشکی و همین طور مسائل استفاده از آن را شرح دهیم.دانلود موزیک


موزیک اصلاح ی چیست؟

اصوات موسیقی به علت برخورداری از بار هیجانی عاطفی تاثیرات عمیقی بر روحیات شخصیت و پرورش عواطف آدم ی می گذارند در تعدادی از شاخه های طب جایگزین مانند طب سوزنی هومئوپاتی و آیورودا نقش عمده ای در اصلاح دارند.امروزه به علت نگرش علمی و روش مند به موزیک در اصلاح امراض موسیقی اصلاح ی به عنوان رشته ای مستقل مورد توجه قرار گرفته و در حکم روشی مکمل برای اصلاح های رایج پزشکی تعریف شده است که منظور از آن استفاده تجویز شده از تحریکات موسیقایی یا کار های آن برای کاهش ناتوانی و بیماری تغییر اکنون ت ناسازگار از طریق توانبخشی توقف اصلاح علائم بیماری است که زیر نظر پرسنل آموزش دیده صورت می گیرد. در این رشته موسیقی به عنوان وسائل و موسیقی اصلاح گر به عنوان شخص کارشناس در گاهی از ها شرایطی را (با توجه به شدت آن بیماری ) ایجاد می کنند که می تواند بیمار را در یک روند مثبت صعودی درجهت کاهش اضطراب ها و ارتقا سلامت قرار دهد و این شرایط ممکن است متناسب با جنس و سن بیمار شدت بیماری در امراض مختلف مفرق باشد.در مورد کارکرد موسیقی در پزشکی پژوهش های گوناگون معتبری صورت گرفته است که تعدادی از آن ها بر روی علائمی چون ضربان قلب، فشارخون، دردهای گوناگون، تنفس، واکنش های پوستی، هورمونهای آدرنالین، پرولاکتین، کورتیزول، امواج مغزی، کتکولامین ها، استروئیدها، الکترومیوگراف، عوارض جانبی داروها، مدت استفاده از داروها مدت بستری بودن بسیاری مسائل دیگر متمرکز بوده است.

به طور کلی اهداف اصلاح ی این پژوهش های موسیقایی را می توان در هشت محور عمده خلاصه کرد :

۱. پیشگیری ، آموزش یادگیری

۲. کاهش دردهای گوناگون پزشکی و دندان پزشکی

۳. کاهش تنش ها و استرس های ناشی از جراحی صدمات بیماری ها

۴. توان بخشی بعد از جراحی آسیب ها تصادفات

۵. کاهش خستگی حاصل از تنوس های عضلانی (گرفتگی های عضلانی ) و کارکرد ماهیچه

۶. کاهش عوارض جانبی دارو ها

۷. کاهش مدت مصرف از دارو ها

۸. کاهش طول مدت اصلاح و بستری بودن

علاوه بر تاثیرات اصلاح ی یادشده موسیقی می تواند برای ارتقا برخی از فاکتورهای رفتاری در افراد سالم اثر گذار واقع شود.مثلاٌ در صنعت از دوش موزیک برای ارتقا بازده تولید و آرامش روحی کارکنان استفاده می شود. تاثیرات انواع آهنگ بر فرایندهای حافظه یادگیری، دقت، ادراکات حسی، سیستم عصاب حرکتی و نمونه هایی از این مقوله اند. پژوهش های انجام شده در مورد حس آمیزی رابطه متقابل تاثیرات روحی برخی از نت ها گامهای موزیک را با رنگهای مختلف آشکار می سازد. مثلاٌ روان پزشکان رنگ قرمز را به گام دوماژور و رنگ سبز مایل به آبی را به گام لاماژور نسبت داده اند.

موسیقی در زمینه شناخت و کمک به رفع مشکلات رفتاری هم کاربرد زیادی دارد و این تغییرات رفتاری خاصه در سن رشد کودکی حائز ارزش است. علت این تاثیر گذاری این است که هنر به طور کلی در این جا موسیقی با توجه به بار عاطفی آن به عنوان نوعی وسیله تخلیه روانی به کار برده می شود کودکانی که دچار تنش و فشار روانی هستند با برون فکنی فشارها و هیجانات از طریق آهنگ ، به میزان مطلوب هیجان آرامش دست می یابند. به استثنای مسائل ی که مشکل کودک ریشه جسمی یا ارگانیک (اندامی) دارد اثر موسیقی در رفتار کودک در مقایسه بابقیه شیوه های دیگر از عبارت دارو اصلاح ی خوب تر بوده بیش از هر نحوه دیگری در تعدیل رفتارهای کودک تاثیر گذار است چنانچه چه در مورد نقصهای ارگانیک نقش آهنگ را نباید از نظر دور داشت.با اهمیت ترین ویژگی ازتباطی موسیقی جنبه غیر کلامی آن است که می تواند در اصلاح ارزش مهم داشته باشد. موزیک واسطه ارزشمند ی برای ایجاد رابطه مجدد با واقعیت در مورد افرادی است که از واقعیت و اجتماع بریده اند(بیماران اسکیزوفرنی). موزیک ، نوعی محرک احساس ی قوی تجربه ای چند حسی است : تحریک شنوایی از طریق اصواتی که شنیده می شوند تحریک لمسی از طریق ارتعاشاتی که قابل حس هستند نیز تحریک بینایی بوسیله اجرای زنده آن. مثلاٌ کسب موفق یت در کار های موسیقایی می تواند حس ارزش فردی را تقویت کند. به علاوه موسیقی به عنوان انتقال دهنده اطلاعات انتقال دهنده تقویت کننده ها زمینه ای برای یادگیری و انعکاس مهارتها می تواند مورد مصرف قرار گیرد.

مهارت های لازم

تحلیل علمی هر پدیده در جهان منوط به معرفت اجزا عناصر تشکیل دهنده و نسبتهای ضروری و عادی در بین آنها و نیز تحلیل طرز قرار گرفتن هر یک از اجزا و نسبت روابط و وظایف آنها با یکدیگر است . در مبحث آهنگ اصلاح ی که دو جنبه موسیقایی پزشکی درآن بیان است داشتن اطلاعاتی کامل برای درک و دریافت موزیک روان شناسی موزیک ، نظریه آهنگ ، تاریخ موسیقی و همین طور معرفت دقیق جوانب مختلف جسمی و روحی آدم از دیدگاه علوم فیزیولوژی (کارکرد صحیح اجزای بدن) و پاتولوژی (آسیب شناسی) برای «موسیقی اصلاح گر » الزامی است. علاقه و اشتیاق یه کار پذیرش مسئولیت پیشرفته از تعهد نسبت به این رشته احرتام ره حقوق اصلاح جویان و داشتن روحیه تحقیق از خصوصیات ی با اهمیت یک «موسیقی اصلاح گر» است. پس او باید مهارت های تکنیکی و تفسیری پیشرفته را میزان افل در یک وسیله اجرای موزیک بداند و در توسعه گسترش روابط بین افراد از طریق کار های موسیقایی مهارت کامل داشته باشد. از طرفی چون ریشه و پایه تمام بحثهای روان شناسی به نوعی به مغز و اعصاب مربوط می شود و با توجه به این که فرایند درک موسیقی در مغز آدم صورت می گیرد ضرورت بحث عصب شناختی پیرامون موسیقی آشکارتر می شود . موزیک می تواند از طریق ایجاد تحریکاتی در سری های مختلف سیستم عصبی به طور وسیع ی بر بسیاری از اعضا و اعضا های آدم از نظر ادراکات حسی و کارکردهای عملی اثر گذار واقع شود و باعث پویش جسم و روان آدم در حالت سلامت ی بیماری گردد.

تکنیک ها روشهای آهنگ اصلاح ی

شنیدن موزیک به طور غیر فعال / در این نحوه بیش تر بیماران موزیک دلخواه و انتخاب ی را می شنوند و در مسائل ی می توانند از هدفون مصرف کنند و اجازه دارند ولوم ضبط را کنترل نوار را دستکاری کنند. کاهش درد اضطراب و اضطراب ناشی از بیماری استفاده کمتر از داروهای بی حسی یا کاهش عواض جانبی داروها و در نهایت کوتاه کردن مدت استفاده از دارو و بستری شدن از هدفهای عمده اصلاح ی در اینروش است. گزینش موزیک مورد علاقه بیمار بر طبق تجربیات، روحیات، منش و خلق خوی وی اکثرا ٌ با برانگیخته شدن خاطراتی همراه خواهد بود که قبلاٌ تجربه شده و تهییج این خاطرات سبب تحریکاتی هیجانی در سطح سیـستم های خود آگاه ناخود آگاه عصبی و مغزی می شود و پی آمدهای مختلف ی را بر جای خواهد گذاشت که باید بوسیله کارشناس این رشته یعنی «موسیقی اصلاح گر» تا رسیدن به هدف نهایی پیگیری کنترل شود و تداوم داشته باشد.

۲. همکاری فعال در کار های موسیقایی :

در اینروش بیماران برای همآهنگ ی های عضلانی تنفسی به انجام تست ات مناسب ریتمیک می پردازند از موزیک برای حرکات بدنی، خواندن نواختن استفاده می کنند. مثلاٌ سازهای بادی برای افزایش گنجایش ششها مورد استفاده قرار می گیرند. در اینآموزش از ریتم سبک موسیقی مناسب با نیازهای بیماران مصرف می شود. به عنوان مثال موسیقی محرک مانند دیسکو برای حرکات قوی موزیک آرام مانند والس برای انجام حرکات روان و سیال به کار می روند و در مسائل دیگر به تست تمرکز بر روی عناصر اجزای موسیقی از طریق شنیدن پیشنهاد شده است. هدفهای عمده اصلاح ی که از اینروش حاصل شده عبارتند از : کاهش درد همراه با حرکات ریتمیک، ارتقا توانایی های حرکتی، ارتقا قدرت مدت حرکت در نارسایی های عضلانی، ارتقا گنجایش تنفسی و نمونه های زیاد دیگر

۳. موسیقی و مشاوره :

در اینآموزش از آهنگ برای بحث گفت و گو و یاد آوری خاطرات بیماران به منظور افزایش مکالمه مثبت و رابطه نزدیک با یکدیگر مصرف شده است. ترغیب بیشتر بیماران به شروع گفت گو و بحثهای موسیقایی سخن گفتن پیرامون هر چیزی جز بر تحمل و سازگاری بیماران با شرایط بیمارستانی می افزاید. هدف عمده اینراهنمای کاهش اضطراب ها، استرس ها، ترسهای ناشی از مریضی و جراحی افزایش ارتباطات بین فردی و ایجاد آرامش امیدواری در بیماران است.

۴. موزیک و افزایش :

در اینروش عمدتاٌ از موسیقی به عنوان محرکی تقویت کننده استفاده می شود با آن افراد مختلف به ویژه ٌ کودکان را به انجام تست ات موزیکال ترغیب می کنند که تقویت رفتارهای ویِژگزینشه خودیاری یادگیری می انجامد. هدف عمده اینروش افزایش یادگیری توان بخشی بیماران پیشگیری از واپس روهای رشدی است.

۵. موزیک و محرک :

در اینروش موسیقی برای تقویت حواس بینایی، لامسه و شنوایی به کار می رود و معمولا ٌ با کار های خوشایندی همراه می شود تحریکهای شنوایی و لامسه را فراهم می کند. در مسائل ی در این نحوه از نمایش برای هدایت تصویر تخیل بیماران مصرف شده است. اینروش ضمن داشتن کارایی در اصلاح بیمارانی که دچار نقیصه های حسی حرکتی می باشند تاثیر بارزی در کاهش افسردگی اضطراب معلولین دارد.

۶. موزیک بازخورد زیستی :

در اینروش از موزیک برای تقویت پاسخهای فیزیولوژیک مصرف می کنند موزیک را بازخوردهای زیستی بیماران همراه می نمایند پاسخهای مطلوب را در آنان ارتقا می دهند به این ترتیب از ناراحتی های فیزیولوژیک می کاهند. برای مثال موزیک را همراه با تنفس ریتمیک عمیق و یا حرکات سیبک سازه در کاهش فشار خون، تنش های عضلانی، تشنجهای صرعی دردهای میگرنی به کار گرفته اند.

۷. موسیقی و کار های گروهی :

در اینروش بیماران در کار های گروهی موسیقایی مانند شنیدن، خواندن نواختن شرکت می کنند رابطه مثبت بین افراد حس اصلاح ی افزایش می یابد متقابلاٌ حس ناشی از دیدها و بیماری های مانند افسردگی و اضطراب کاهش پیدا می کند. شرکت در کنسرتهای موزیک درخواست موزیک اهای مورد علاقه اجرای موسیقی فی البداهه به طور گروهی همچنین بحث های گروهی در مورد موزیک اثر مثبت این کار ها از عبارت مسائل ی است که گزارش شده است

/ 0 نظر / 46 بازدید